Op eigen site?
Kunstbedrijf Arnhem
 
Volksverhalen Almanak
 
spacer.gif
Zoek een verhaal


 
 

Informatie over: Het Duivelshuis van Arnhem
SAMENVATTING:
De legeraanvoerder van hertog Karel van Gelre laat een huis bouwen achter de Eusebiuskerk van Arnhem. Deze sage probeert te verklaren waarom het huis 'Het Duivelshuis' is gaan heten.
TOELICHTING:
'Het Duivelshuis / Huis van Maarten van Rossum' ligt aan de Koningstraat 38 te Arnhem. Het is gebouwd in 1538, vermoedelijk door stadstimmerman/schepen Arndt Johanns toe Boecop. Sinds 1968 is het een deel van het stadhuis/gemeentehuis Arnhem.

Het Duivelshuis van ArnhemWaar nu het Duivelshuis staat, stond vroeger een stadsboerderij (hofstede). Deze woning was eerder het bezit van Johan Mynschart die tussen 1444 en 1463 schepen (=wethouder) en burgemeester van Arnhem was. De weduwe van Johan Mynschart, joffer Aleit Hopmans, verkocht het huis in 1487 aan Margaretha van Wilp. Even later kwam het in eigendom van het klooster Mariëndaal bij Oosterbeek.

Het huis werd in 1518 eigendom van hertog Karel van Gelre. Na de dood van de hertog in 1538 werd uit diens erfenis het huis op 13 januari (St. Pontiaenavond) 1539 verkocht aan de veldheer van de overleden hertog: Maarten van Rossum.

De beruchte krijgsheer liet het woonhuis in 1543 verbouwen en zo kreeg het huis zijn officiële naam: ‘Huis van Maarten van Rossum’. Tijdens de verbouwing liet hij de vroeg-renaissancistische pronkgevel aanbrengen en werden er grote overwelfde kelders in het gebouw aangebracht. Maarten van Rossum stierf op 7 juni 1555 in Antwerpen, nadat hij in een veldtocht bij Givet (in het zuiden van België) de pest had opgelopen en bleef kinderloos achter. De erfgenamen van Maarten van Rossum verkochten het pand in 1575.

Het huis kwam in de 150 jaar daaropvolgend steeds in andere handen. Eigenaar Carel Otto van Westeren liet tussen 1770-1780 de kruisramen vervangen door schuiframen. Ook verwijderde hij de beelden op de gevel. De saters onder de grote erker werden steeds met rust gelaten.

Uiteindelijk kocht de gemeente Arnhem in 1828 voor fl 13.475,00 het Duivelshuis aan als stadhuis ter vervanging van het vervallen stadhuis op de Markt. Een grote restauratie volgde in diezelfde periode en het pand kreeg een geheel ander aanzien. Het renaissance-uiterlijk verdween voor een belangrijk deel. Zo werden andermaal de beeldhouwwerken verwijderd en werd de 16e eeuwse dakconstructie vervangen. In 1830 werd het Duivelshuis in gebruik genomen als stadhuis. In 1898 werd onder leiding van architect C. Muysken uit Amsterdam het pand weer in historische stijl hersteld. Een derde restauratie onder leiding van architect W.H. Tiemens tussen 1965 en 1967 liet het Duivelshuis opgaan in het nieuwe stadhuis. Bij deze restauratie knapte beeldhouwer Giuseppe Roverso uit Nijmegen de saters op en vervaardigde de zes beelden bovenop de gevel.

Het Duivelshuis dankt zijn naam aan de saters; wezens met het onderlichaam van een bok en het bovenlijf van een mens. Een sater is een duivel. Er zijn verschillende verhalen in omloop waarom Maarten van Rossum deze saters op zijn huis liet aanbrengen.

Het eerste verhaal is dat het Arnhemse stadsbestuur het Van Rossum verbood om de stoep voor het huis niet met stenen, maar met zilveren geldstukken te plaveien. De veldmaarschalk was zo kwaad over dit verbod dat hij als wraak de duivels liet aanbrengen om zo het bestuur en de bevolking schrik aan te jagen.

Een tweede verklaring is dat Van Rossum een tegenwicht wilde bieden aan de vrome afbeeldingen op de Grote of Eusebiuskerk.

Een volgende uitleg is dat de beelden zijn geplaatst als symbool voor Maarten van Rossum zelf. Op zijn veldtochten zaaide hij dood en verderf, net als de duivels dat doen.

De laatste, en meest waarschijnlijke verklaring, is dat Van Rossum op één van zijn veldtochten in Mechelen soortgelijke huisversiering zag en daarop besloot deze ook op zijn huis aan te brengen. En kwestie van smaak dus.

Zie: www.arneym.nl
TYPERING:Een Gelderse sage over het huis van Maarten van Rossum
SOORT:Sage
HERKOMST:Gelderland
LEEFTIJD:Voor kinderen vanaf 12 jaar en ouder
VERTELTIJD:ca. 12 min.
TREFWOORDEN:duivel, maarten van rossum, prins maurits, karel van gelre, eusebius, eusebiuskerk, arnhem, duivelshuis, architect, architectuur, hertog, legeraanvoerder
DATUM:
BRON:"Noord- en Zuid-Nederlandse sagen en legenden" door Willem Hoffman. Elsevier, Amsterdam/Brussel, 1962.
 

MOGELIJK VERWANT OP GROND VAN TREFWOORD:
architectDe grote klok van Peking
De Poolse en de Russische nachtegaal
De toren van Medemblik
 
architectuur 
arnhemHet Duivelshuis
De elf zonen van Vithor en Clairesse
De verdwaalde boodschappenjongen
De brandende schaapherder
De ijskelder
Magische handelingen om heksen te ontmaskeren
De strop
De Woeste Hoeve
Mooi-Ann van Velp
 
duivelBerenpels
Het houten paard
De grafheuvel
Het boertje van Wakelslag en de duivel
Waarom de eik vingerbladeren heeft
De verloren dochter
De jaarmarkt van Sorotsjintsy
De duivel en zijn grootmoeder
Heksen in de wijnkelder
De klokken in de Breulkuil te Beegden
Platte Thijs dobbelt met de duivel
Waardevolle schatten in de aarde
Kripta en de staart van het Duivelsopperhoofd
Wat door de duivels in Segovia tot stand werd gebracht
Elzenhout
Hoe de duivel een ziel vangt
Het rotwijf
Izmir en de duivel met drie koppen
De twaalf vragen en de twaalf antwoorden
Het duivelsmeer
Hoe de wolf in de Dom van Aken kwam
De slangen en de duivel
De grote oehoe van Hardenberg
Duivel Mankepoot
Oarend Cent
Sappe de pachtinner
Wat is beter: de waarheid of de leugen?
U denti paladinu (De tand van de paladijn)
Het meisje zonder handen
De duivel in de notedop
Momotaro, de zoon van een perzik
Hoe Halloween ontstond: het begon allemaal met Jack
Hoe de tabak in de wereld kwam
De Duivelsgracht van Gorinchem
De macht van de liefde
De legende van het Solse Gat
De vreemde gast van Spekholzerheide
Van een ridder die de ziel van zijn vrouw verkocht
De aap van Hoensbroek
De marketentster van de Fransebaan
Faust in Waardenburg
De duivel die de vlooienhuid herkende
Van een ridder in armoe
De duivel en de Sint-Servaasbasiliek
De berenman
De boer en de duivel
Het gedierte van de Heer en de Duivel
De drie handwerksgezellen en de duivel
Afspraak is afspraak
Culai en de duivelsdochter
De vrouw die door een duivel verslonden werd
De duivel en de zigeuner
Het spook van de Schele Pijp
Vaar-Köbke de tovenaar
De bedrogen duivel
Aldar-Kose en de duiveltjes
De toren van Medemblik
Het heksenhol Molkwerum
De Duvelskoele
Mariken van Nieumeghen
Heilig Huis bij Vierhouten
Hoe een schipper door de duivel werd gehaald
De jongen die een erwt vond
Het sprookje van de boze vrouw
De taal van de boten
Het gevonden geld
Peter Morris en de duivel
De vernachelde vrijers
De maanschilders
De duivel met de drie gouden haren
De peetoom
Speelhans
De roetzwarte broer van de duivel
Op zoek naar de zon
De vrouw die rijkdom wilde
De ketellapper van Tamlacht
De stille ronde van Bergen op Zoom
 
duivelshuisHet Duivelshuis
 
eusebius 
eusebiuskerk 
hertogHoe Bertha koningin van Frankrijk werd
 
karel van gelreRidder Jan met de Kaak
 
legeraanvoerderStenka Razin
 
maarten van rossumHet Duivelshuis
 
prins maurits 
 
De Nationale Sprookjesbon. Elke week GRATIS een verhaal
Leeftijd:
Verteltijd:
ca. 12 min.
Herkomst:



 



De Volksverhalen Almanak is met uiterste zorg gemaakt. De redactie is echter niet aansprakelijk voor eventuele fouten in de teksten. Als u onvolkomenheden aantreft in de inhoud of het gebruik van de website, dan kunt u dat melden bij de redactie. Ook kunt u ons altijd voorzien van aanvullingen en opmerkingen.

Nieuwste verhaal:

Lees ook:

RSS-feed Verhalen
RSS-feed Feesten
RSS-feed Vandaag de dag

Hans Christian Andersen