Op eigen site?
Kunstbedrijf Arnhem
 
Volksverhalen Almanak
 
spacer.gif
Zoek een verhaal


 
 

Informatie over: Roodkapje (in rijmvorm)
SAMENVATTING:
Een meisje gaat grootmoeder bezoeken in het bos. Ondanks waarschuwingen spreekt ze toch met de grote boze wolf die haar achtervolgt en haar en haar grootmoeder opeet.
TOELICHTING:
Sprookjes van Moeder de Gans, zie de proza versie: Roodkapje. Er bestaat ook een versie van de gebroeders Grimm. In die versie komt er een jager langs, die de wolf opensnijdt, waardoor Roodkapje en oma levend tevoorschijn komen. Zie: Roodkapje van de gebroeders Grimm

Over de betekenis van het Roodkapje-sprookje zijn tal van theorieën ontwikkeld. Zo is het wel, vooral op grond van het rode mutsje van Roodkapje, opgevat als een natuurmythe, waarin de strijd tussen morgenrood (Roodkapje), duisternis (de wolf) en zon (de jager) wordt uitgebeeld.

Ook is Roodkapje als de maan geïnterpreteerd die door de wolf wordt opgegeten. Paul Saintyves ziet er de neerslag van een voorjaarsgebruik in waarin het voorjaar in de gedaante van de meikoningin (Roodkapje) en de winter (de wolf) strijd tegen elkaar leveren. Deze interpretaties baseren zich gewoonlijk op de Grimm-versie, waarin Roodkapje uit de buik van de wolf wordt verlost. Ze houden er geen rekening mee dat in een oudere versie Roodkapje door de wolf gedood wordt.

Er zijn ook meer psychologische interpretaties ontwikkeld waarin de gebeurtenissen in het sprookje worden beschouwd als een proces van seksuele bewustwording van de vrouw. Charles Perrault stuurde in een toegevoegde berijmde moraal reeds aan op een seksuele interpretatie van het sprookje. In zijn optiek moet het verhaal de mooie jonge juffers waarschuwen voor de wolven (mannen) die achter hen aanzitten en hun willen verschalken.

De oorsprong van het sprookje wordt wel in verband gebracht met de aanwezigheid van wolven in het vroegere Europa, en ook met het geloof aan weerwolven; mensen die zich in een wolf kunnen veranderen en mensen aanvallen. Roodkapje zou derhalve als een soort 'waarschuwsprookje' voor kinderen hebben gefungeerd.

Roodkapje is in de negentiende en twintigste eeuw door veel schrijvers literair bewerkt. In de negentiende-eeuwse literaire bewerkingen is Roodkapje evenals bij Grimm een braaf meisje dat door haar ouders wordt ingeprent gehoorzaam te zijn en geen rare dingen te doen.

Twintigste-eeuwse schrijvers - en in hun kielzog cineasten, striptekenaars e.d. - behandelen Roodkapje niet langer als een klein onschuldig meisje dat gedisciplineerd moet worden. Er verschijnen regelrechte parodieën op de pedagogische en seksuele normen die gewoonlijk in Roodkapje worden uitgedragen. In een literaire Roodkapje-parodie vertelt Wim Meyles (in: De pitbull en de zeven geitjes, 1991) over de knorrige puber Roodkapje, die eigenlijk haar demente oma niet wil opzoeken. Als ze eenmaal met cola en chips op weg is, wordt ze in het bos aangerand door een jager. Een grote wolf bijt echter de jager de strot af. Roodkapje doet even later geschrokken haar relaas aan oma, maar zij schudt meewarig het hoofd bij zoveel overspannen fantasie van de jeugd van tegenwoordig: "Wat jammer toch dat ze niet van de drugs af kunnen blijven."

In veel literaire versies komt de verhouding man/vrouw centraal te staan en neemt Roodkapje, soms samen met haar grootmoeder, als geëmancipeerde vrouw het heft in eigen hand. Daarbij kan ze zelfs op criminele wijze met de wolf (haar vriend) samenspannen tegen haar grootmoeder. Roodkapje is tenslotte ook gebruikt om politieke ontwikkelingen aan de kaak te stellen, zoals het nationaal-socialisme en het communisme.
TYPERING:Charles Perrault - Roodkapje (in rijmvorm)
SOORT:Rijm, Moraalsprookje, Sprookje
HERKOMST:Frankrijk
LEEFTIJD:Voor kinderen vanaf 5 jaar en ouder
VERTELTIJD:ca. 5 min.
OORSPR. TITEL:Le Petit Chaperon rouge
AT-NUMMER:AT 0333 - Red Riding Hood
Roodkapje
AUTEUR:Charles Perrault, Ant. L. de Rop
TREFWOORDEN:wolf, grootmoeder, rood, gevaar, waarschuwen
MOTIEF:niet luisteren naar moeder
RELIGIE:Christendom
BRON:"Sprookjes van Moeder de Gans" door Charles Perrault, berijmd door Ant. L. de Rop. Foresta, Groningen.
 

MOGELIJK VERWANT OP GROND VAN TREFWOORD:
gevaarDe wolf en de zeven geitjes
Het gedicht van Sint Joris en de draak
De wollef en de seve geitjes
 
grootmoederHet meisje met de zwavelstokjes
Roodkapje
De duivel en zijn grootmoeder
De indiaan en de kikvors
Sergewan, de jager
Listige Itsja
De legende van de maïs
 
roodDe rode schoentjes
Waarom de bomen in de herfst geel worden
Roodkapje
Sneeuwwitje
De witte forel
Het sprookje van de valk
Het geborduurde tasje
Hoe het roodborstje aan haar rode veren komt
De geschiedenis van Aboe Kier en Aboe Sier
Roodkapje
De jaarmarkt van Sorotsjintsy
De prinses die met een hond trouwde
De aap, de tijger, de kat en de geit
Waarom de sneeuw het sneeuwklokje geen kwaad doet
Het rode schaap waar alles aan bleef hangen
Het verhaal van het jaar in China
Solvej en de draak
Vrouw Trui
De tijd van diepe duisternis
Waarom Sinterklaas een nieuwe rode mantel kreeg
De Man met de Rode Tanden
De weerwolf van het bos van Engbergen
 
waarschuwenDe wolf en de zeven geitjes
Cui Tao
Koning Sinbad en zijn valk
De mooie heks
De stoute jongen
De wollef en de seve geitjes
De geit Boernia
De koopman, zijn vrouw, de sultan en de kat
 
wolfDe wolf en de zeven geitjes
Mirjams kerstgeschenk
Het geitje Pak-me-dan
Roodkapje
Welpe en de wolf
Hetscho de luiaard
De wonderbloem
Erretje en de os
Het winterkoninkje en de beer
Kruimeltje Langbaard
In de macht van de wolfheks
De oogwimpers van de wolf
Baron van Münchhausens reis naar Sint-Petersburg
De wonderbare avonturen van Sampo Lappelil
Hoe de wolf in de Dom van Aken kwam
De bloem van het geluk
De pompoen
De wonderlijke speelman
Romulus en Remus
Peter en de wolf
De witte wolf
Het slimme schaap van Thorn
De sluwe jakhals
Was het zo of niet?
Hoe de bunzing aan zijn stank komt
Het Pekjongetje
De spaghettischotel
Het avontuur van de speelman
De drie kleine biggetjes
Van de dieren, die hun straf ontvluchtten
Sjerko
Wolven in de kerstnacht
Hoe de hond en de mens vrienden werden
De reus Wolga
Eerherstel van een oude hond
De oude Sultan
De leeuw en zijn raadsleden
De vos als herder
De vossenweduwe
De dierenmelk
De kater en de vos
De jongen die de wolven roept
De wollef en de seve geitjes
De koning die niet kon slapen
Duimedik
De zoon van de prefect van Yizhou
Waarom een haas een pluimstaart heeft
De wolf en de mens
De wolf en de vos
De vos en de moeder van zijn petekind
Een hyena, luipaard, wolf en vos
De wolf en de kraanvogel
De wolf en de hond
 
 
MOGELIJK VERWANT OP GROND VAN MOTIEF:
niet luisteren naar moeder
Roodkapje 
De Nationale Sprookjesbon. Elke week GRATIS een verhaal
Leeftijd:
Verteltijd:
ca. 5 min.
Herkomst:



 



De Volksverhalen Almanak is met uiterste zorg gemaakt. De redactie is echter niet aansprakelijk voor eventuele fouten in de teksten. Als u onvolkomenheden aantreft in de inhoud of het gebruik van de website, dan kunt u dat melden bij de redactie. Ook kunt u ons altijd voorzien van aanvullingen en opmerkingen.

Nieuwste verhaal:

Lees ook:

RSS-feed Verhalen
RSS-feed Feesten
RSS-feed Vandaag de dag

Hans Christian Andersen