Informatie over: De moeders van Habuli
SAMENVATTING:
De legende van de voor de Indianen mythische held Habuli. Twee boze geesten hebben het op hem voorzien. Eerst ontsnapt hij met behulp van zijn moeder aan meneer Jaguar, door naar een tovenares te vluchten. Deze wil hem echter ook ontvoeren en tot haar zoon maken, dus dan is de hulp van zijn echte moeder weer nodig.
TOELICHTING:
Een legende van de Waraus (een Surinaamse Indianenstam). De Waraus komen vrijwel niet meer voor in Suriname; zij zijn de Corantijn overgestoken en hebben zich in (voormalig Brits) Guyana bij andere daar levende stammen aangesloten en wonen ook in de Orinoco-delta, Venezuela.
De Indianen van Suriname worden naar de taal verdeeld in Karaïben, Arowakken en Waraus en naar hun vestiging in Bovenlandse en Benedenlandse Indianen. De Arowakken behoren tot de Benedenlandse Indianen (zij wonen in de kustvlakte); de Benedenlandse Karaïben noemen zich Karinjas (westelijk dialect) of Kalinjas (oostelijk dialect). Vandaar dat men nu eens de 'r' dan weer de 'l' tegenkomt: Haburi / Habuli. Bovenlandse Indianen, die allen tot de Karaïbse taalfamilie behoren, zijn o.a. de Trios, de Wajanas en de Akurios (ook Wamas genoemd).
In 1978 verscheen in Suriname 'Haboeli en de boze Teteli', verteld door Tecumseh (schuilnaam van een hoofdonderwijzeres, een Arowak) naar een Waraus verhaal van Stella Vlet (half-Warau).
Haburi, een van de mythische helden van de Waraus, wordt door hen 'vader der uitvindingen' genoemd. Aan hem danken de Waraus hun zo voortreffelijke vaartuigen (korjalen). De Warau gelooft dat de mens, of liever de eerste voorvader van zijn stam, hetzij uit een dier, of uit een of andere plant of ook wel uit rotsen, stenen of rivieren te voorschijn is gekomen.
De Karaïb hoort de regenkikvors niet 'Wang' maar 'Wihwipjo' roepen. Bij beide stammen treurt de kikker om iemand.
| TYPERING: | Habuli en de boze tovenares |
| SOORT: | Indianenverhaal, Legende |
| HERKOMST: | Suriname |
| LEEFTIJD: | Voor kinderen vanaf 11 jaar en ouder |
| VERTELTIJD: | ca. 12 min. |
AUTEUR: | Stelle Vlet, Tecumseh | | TREFWOORDEN: | indianen, waraus, habuli, moeder, tovenares, jaguar, ontvoering, regenkikvors, kikker, moederschap |
| MOTIEF: | twee vrouwen strijden om een kind |
| BRON: | "Volksverhalen uit kleurrijk Nederland. List & bedrog. Verhalen over eerlijkheid, gastvrijheid, list en bedrog, uit de Chinese, Joodse, Nederlandse, Indiase, Turkse, Surinaamse, Marokkaanse en Indonesische verteltraditie" Lemniscaat, Rotterdam, 1990. |
| |